III Mistrzostwa Polski Wszechwag Karate Kyokushin

III Mistrzostwa Polski Wszechwag Karate Kyokushin

W sobotę 12 października 2002 r w Hali Sportowo – Widowiskowej przy ul. Żeromskiego w Sosnowcu odbyły się III Mistrzostwa Polski Wszechwag Karate Kyokushin. Zawody rozgrywane były w konkurencji kumite i kata kobiet i mężczyzn. Startowało około 60 zawodniczek i zawodników z 26 klubów z całej Polski.

Organizatorem Mistrzostw był sensei E. Dadzibug 4 Dan, Prezes Sosnowieckiego Klubu Karate, tegoroczny laureat nagrody z okazji obchodów 100 – lecia miasta Sosnowca. Współorganizatorem był Urząd Miejski i MOSiR w Sosnowcu. Patronat nad imprezś objął Wojewoda Śląski Lechosław Jarzębski i Prezydent Miasta Sosnowca Michał Czarski.

Do południa rozegrano eliminacje aż do ćwierćfinałów. O godz. 14.00 odbyło się oficjalne otwarcie, którego dokonał Prezydent Miasta Sosnowca Pan Michał Czarski. Przemówienia wygłosili również shihan Andrzej Drewniak 6 Dan Wiceprezes Polskiego Zwiśzku Karate i Eugeniusz Dadzibug organizator Mistrzostw.

Podziękowania dla władz miejskich i sponsorów: Wojewody Śląskiego Lechosława Jarzębskiego, Prezydenta Miasta Sosnowca Michała Czarskiego, Wiceprezydenta Miasta Sosnowca Kazimierza Górskiego, Wiceprezydenta Miasta Sosnowca Stefana Płatka, Wiceprezydenta Miasta Sosnowca Ryszarda Łukawskiego, Przewodniczścego Rady Miejskiej Tomasza Bańbuły, Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji Andrzeja Równickiego Przewodniczścej Rady Sportu Zofii Dybały, Wiceprezesa Polskiego Związku Karate shihan Andrzeja Drewniaka 6 Dan, Prezesa Śląskiego Związku Karate sensei Edwarda Urbańczyka, Prezesa Firmy „Dynamic” Krzysztofa Szymanowskiego, Dyrektora Policealnej Szkoły Detektywów Pawła Ciurzyńskiego, Dyrektora Elitarnej Szkoły Służb Ochrony Biznesu „Cobra” Marcina Podsiadło, Wiceprzewodniczącego Komisji Sportu Jana Rodzonia, Prezesa firmy „Liga 2000” Aleksandra Szwydczenko, Prezesa firmy „UNI ART’ Wiesława Malika Radnego Miasta Sosnowca i naszego przyjaciela Jacka Kazimierczaka przekazał organizator mistrzostw Eugeniusz Dadzibug 4 Dan.

Zawody odbyły się w pięknie udekorowanej na styl japoński Hali Sportowej. Mata (tatami) umieszczona była na podeście, w miejscu centralnym zrobiono miniaturę ogrodu japońskiego, nad którym zawieszono dużego rozmiaru zdjęcie założyciela karate kyokushin sosai Masutatsu Oyamy. Uderzenia w japoński bęben Taiko były znakiem dla wszystkich do rozpoczęcia zawodów. Wystrój hali i nastrój przypominał (w pomniejszeniu) halę w Tokyo podczas Mistrzostw Świata. Zawody w formule open stworzył sosai Masutatsu Oyama. Nawiązując do igrzysk olimpijskich chciał on wyłonić najtwardszego i najodporniejszego karatekę – jednego mistrza. W Japonii imprezy takie odbywają się co cztery lata i są to mistrzostwa świata.

Zawody Wszechwag są najtrudniejszą z rozgrywanych form, gdyż lekki zawodnik może spotkać się z zawodnikiem o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów cięższym, nie znaczy to wcale, że cięższy musi wygrać. Turnieje w Europie i Polsce w tym systemie rozgrywane są od niedawna. I Mistrzostwa Europy odbyły się w 2000 r w katowickiej Hali Spodka, a II mistrzostwa odbyły się 23 listopada 2002 r we Wrocławiu.

W tym roku udział w III Mistrzostwach Polski zapowiedzieli aktualni mistrzowie Europy oraz dwukrotny mistrz Polski Tomasz Najduch, ale ze względu na kontuzje odniesione dwa tygodnie wcześniej podczas Mistrzostw Europy w kategoriach wagowych w Warnie nie wystartowali w tegorocznych zawodach. W związku z powyższym mogli zaprezentować się nowi zawodnicy.

kumite mężczyzn
1. Cieśluk Karol – Warszawa
2. Habraszka Krzysztof – Tarnowskie Góry
3. Michał Sieradzki – Warszawa
3. Dziedzic Michał – Wrocław

kumite kobiet
1. Magdalena Lewińska – Katowice
2. Dobrosława Sołtysik – Katowice
3. Magdalena Wójcik – Katowice
4. Anna Kaczyńska – Białystok

kata kobiet
1. Małgorzata Dadzibug – Sosnowiec
2. Ilona Mroczkowska – Siedlce
3. Izabela Sularz – Lublin

kata mężczyzn
1. Remigiusz Karpiński – Ełk
2. Wojciech Radziewicz – Opole
3. Emil Słaboń – Sosnowiec