XVI Mistrzostwa Polski Juniorów Kyokushin Karate – wyniki

XVI Mistrzostwa Polski Juniorów Kyokushin Karate – wyniki

W dniach 8, 9 października 2005 roku na Hali Sportowej przy ul. Żeromskiego odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Juniorów Kyokushin Karate (18-21 lat). Organizatorem zawodów był Sosnowiecki Klub Karate Kyokushin, a współorganizatorem Urząd Miasta Sosnowca oraz MOSiR. Honorowy patronat nad Mistrzostwami objęli Marszałek Województwa Śląskiego Michał Czarski, Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski oraz Ambasada Japonii, a patronat medialny objęła Redakcja Sportowa Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie, Oddział Katowice, Dziennik Sport oraz Wiadomości Zagłębia.

Hasłem przewodnim imprezy stały się słowa Sosai Masutatsu Oyama: „Siła jest jedynie częścią, jedynie czubkiem góry lodowej nieskończonej głębi i majestatu karate.”

Karate Kyokushin ma wśród mieszkańców Zagłębia wielu entuzjastów. Tegoroczne Mistrzostwa miały na celu jej dalszą popularyzację, nie tylko w aspekcie sportowym ale także i duchowym. Organizatorzy Mistrzostw wyrazili nadzieję, że wszyscy Ci, którzy wybrali karate jako swą drogę – cel w życiu będą pamiętali o słowach Sosai Masutatsu Oyama: „Ten co uczynił Drogę swym codziennym życiem nosi głowe nisko, lecz spogląda wysoko, jest skromny w mowie i ma dobre serce, miarowym krokiem podąża ku doskonałości”.

O jak najlepsze osiągnięcia walczyło ze sobą 146 zawodników i zawodniczek z 45 klubów z całej Polski. Oficjalnego otwarcia Mistrzostw dokonał Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski, a wśród gości honorowych byli m.in.: V-ce Prezydent Miasta Sosnowca Zbigniew Jaskiernia, V-ce Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Kazimierczak, Przewodniczący Komisji Sportu Tomasz Bańbuła, Sekretarz Europejskiej Organizacji Karate Kyokushin i V-ce Prezes Polskiego Związku Karate – shihan Andrzej Drewniak (7 Dan) oraz Prezes Okręgowego Związku Karate – sensei Edward Urbańczyk.

Podczas uroczystego otwarcia Mistrzostw shihan Andrzej Drewniak podkreślił fakt, iż w roku 2005 przypada 10 rocznica wejścia sensei Eugeniusza Dadzibuga do finału Mistrzostw Świata w kategorii open. Sensei jako pierwszy Polak w historii karate kyokushin osiągnął tak wysoki wynik i do tej pory żaden polski karateka tego nie powtórzył. Od 2 lat sensei Dadzibug wchodzi w skład trenerów narodowej kadry Polski, a w dowód uznania za swoje osiągnięcia został powołany do prowadzenia kadry w kategorii open na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Belgradzie w listopadzie tego roku.

Zawody rozegrano w kategoriach:

  • kumite juniorów i juniorek
  • light contact open juniorów i juniorek
  • kata juniorów i juniorek

W wypełnionej publicznością hali sportowej, przy gorącym dopingu kibiców, zawodnicy Sosnowieckiego Klubu Karate pod przewodnictwem sensei Eugeniusza Dadzibuga (4 Dan) zdobyli 2 tytuły Mistrzów Polski, tytuł V-ce Mistrza Polski oraz 2 brązowe medale w następujących kategoriach:

  • Izabela Nowek – złoto w kategorii kumite juniorek – 50 kg oraz brązowy krążek w kategorii kata juniorek
  • Artur Moś – złoto w kategorii kumite juniorów + 80 kg
  • Kamila Żurek – srebro w kategorii kata juniorek
  • Mateusz Lewicki – brąz w kategorii kata juniorów
  • Adam Żurek – V miejsce w kategorii kumite juniorów – 70 kg

Wyniki te złożyły się na sukces drużynowy. SKK sięgnął po srebro w klasyfikacji drużynowej kumite juniorek oraz po brąz w klasyfikacji drużynowej kumite juniorów. W klasyfikacji generalnej Sosnowiecki Klub Karate zajął I miejsce. Najwszechstronniejszym zawodnikiem XVI Mistrzostw Polski Juniorów Kyokushin Karate został Tomasz Staściuk z Dzierżoniowa, a najwszechstronniejszą zawodniczką reprezentantka SKK Izabela Nowek.

Imprezę urozmaicił pokaz karate w wykonaniu najmłodszych adeptów tej sztuki walki, pokaz technik dozwolonych i niedozwolonych oraz pokaz gimnastyki artystycznej wykonany przez podopieczne pani Beaty Goldy z UKS Dąb 19 Katowice. Gimnastyczki zaprezentowały bardzo widowiskowy układ taneczny, ze skakanką i z obręczą.

Uwieńczeniem zawodów była uroczysta kolacja – Sayonara, na którą przybyli shihan Andrzej Drewniak, przedstawiciele władz miejskich, sponsorów oraz kierownicy ośrodków z całej Polski. Wieczór ten uświetnił występ skrzypaczki, pani Małgorzaty Łazowskiej z Agencji Artystycznej „Violino”.

Po zakończeniu Mistrzostw główny organizator imprezy Eugeniusz Dadzibug nie krył zadowolenia, o czym świadczą wypowiedziane przez niego słowa: „Wszyscy zgodnie twierdzili, że impreza została przeprowadzona wzorcowo. Wysoki poziom walk pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Natomiast jako trener SKK jestem bardzo zadowolony z wyników osiągniętych przez naszych zawodników. Po raz kolejny udowodniliśmy, że zaliczamy się do ścisłej krajowej czołówki.”