KYOKUSHIN
Kyokushin jest nazwą stylu karate bazującego na najskuteczniejszych elementach technicznych w naukowej metodyce treningów wzbogacanych w ćwiczenie relaksowo – koncentrujące Zen wraz z etykietą i elementami filozofii Zen
Kyoku znaczy ostateczny, zasadniczy lub podstawowy. Shin to prawda lub rzeczywistość. Kai znaczy przyłączyć się, wziąć udział. Kan znaczy budynek, szkoła.
Symbolem Karate Kyokushin jest Kanku, które bierze swój początek z Kanku kata. W tym kata ręce wznoszą się ku górze do pozycji, gdy przy otwartych dłoniach i odwiedzionych kciukach opuszki palców wskazujących i kciuków stykają się. Tak właśnie powstaje poniższy symbol. Ostre wierzchołki – palce wyobrażają skrajność, szczyt czegoś. Szerokie odcinki – okolice nadgarstków oznaczają siłę, środek oznacza nieskończoność, głębię. Symbol Kanku umieszczony w okręgu oznacza ciągłość i okrężny ruch.
SHINKYOKUSHIN
Po śmieci twórcy stylu Kyokushin Masutatsu Oyamy w 1994 roku Międzynarodowa Organizacja Karate (IKO) rozbiła się na kilka innych grup. Jeden z najlepszych uczniów Oyamy – Kenji Midori założył Shinkyokushin tworząc organizację alternatywną do IKO pod nazwą World Karate Organisation (WKO) zwaną też IKO2.
Założeniem Shinkyokushin jest kontynuowanie nauk Masutatsu Oyama i propagowanie filozofii kyokushin. Shihan Midori upatruje esencję karate w słowach Oyamy: „Trzymaj głowę nisko (bądź pokorny), oczy wysoko (bądź ambitny), miej usta zamknięte (bądź opanowany i spokojny wewnętrznie); bądź posłuszny wobec starszych i dawaj coś z siebie innym”. Kontynuując filozofię Kyokushin, Midori dodał pojęcie „Shin” co oznacza „umysł”. Głównym celem Shinkyokushin staje się zatem doskonalenie umysłu, co w swym ostatecznym wyrazie ma przyczyniać się do szerzenia pokoju na świecie.