Podsumowanie wakacji 2009

Podsumowanie wakacji 2009

W lipcu w holenderskiej miejscowości  Papendal odbył się XLII Zachodnioeuropejski Obóz Letni Kyokushin Karate, w którym wzięło udział 130 uczestników z 10 krajów europejskich. Podczas obozu sensei Eugeniusz Dadzibug, prezes Sosnowieckiego Klubu Karate jako jedyny Europejczyk przystąpił do egzaminu na 5 Dan. Aby móc przystąpić do egzaminu trzeba uzyskać zgodę Polskiej, Europejskiej oraz Światowej Organizacji Kyokushin Karate. Egzamin trwał kilka dni, osoby przystępujące do niego zostały ubrane w specjalne kamizelki odblaskowe. Zdający wiedzieli, że są obserwowani cały czas przez egzaminatorów i nie mogą sobie pozwolić na najmniejsze uchybienie.

Egzamin obejmował test sprawnościowo-wytrzymałościowy, techniczny, kihon, kata, dwugodzinny test walk (kumite) oraz tamashiwari (łamanie twardych przedmiotów).
Na wynik egzaminu miała również wpływ dotychczasowa działalność (zawodnika, instruktora, sędziego) oraz wyniki sportowe.

Eugeniusz Dadzibug jako pierwszy w Sosnowcu i na Śląsku, a trzeci w Polsce zdał egzamin i uzyskał tytuł „Shihan”. Oznacza on w języku japońskim eksperta, wielkiego nauczyciela, nauczyciela nauczycieli. Słowo shihan jest zapisywane dwoma znakami. Pierwszy oznacza dowódcę, wodza – drugi wzór do naśladowania. Jest to zatem przywódca, którego powinniśmy naśladować, wybitny nauczyciel, którego śladami podążamy. W kyokushin przyjęło się tytułować w ten sposób tych, którzy osiągnęli co najmniej stopień 5 dan (godan).

W dniach 22 – 26 lipca na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie odbył się XXXVI Wschodnioeuropejski Letni Obóz Karate Kyokushin Kraków 2009 z udziałem około 400 uczestników, w większości kierowników ośrodków i instruktorów posiadających czarne i brązowe pasy oraz zagranicznych gości z Czech, Belgii, Białorusi, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Słowacji i Ukrainy. Był to najliczniejszy, jak do tej pory, międzynarodowy obóz w Krakowie. W obozie uczestniczyła też 24 osobowa Kadra Narodowa przygotowująca się do MŚ w Tokio.

Sekretarz generalny IKO shihan Katsuhito Gorai poprowadził treningi wraz z aktualnym brązowym medalistą mistrzostw świata, który w marcu br. ukończył test 100 kumite sensei Arturem Hovhanisianem. Program obozu przygotował shihan A. Drewniak. Treningi prowadzili także shihan: A. Drewniak, Wł. Rój i E. Dadzibug. Tłumaczem był sensei A. Zacharski, który przyjechał z Tokio i wykazał się wielką biegłością nie tylko w tłumaczeniu z japońskiego ale także z angielskiego i rosyjskiego.

Treningi odbywały się cztery razy dziennie. Shihan K. Gorai położył szczególny nacisk na ido-geiko, kata Seienchin i Tekki, a sensei A. Hovhanisian na podstawy pracy ciała w kihon, w szczególności pracę bioder, a także na perfekcję wysokich kopnięć oraz kombinacje do walki. Wieczorne treningi poświęcone były powtórce kata, odbywały się w trzech grupach podzielonych według stopnia zaawansowania, a prowadzili je shihan E. Dadzibug, sensei J. Gruba i sensei A. Manecki.

W nocy z 23 na 24 lipca odbył się też dwugodzinny trening nocny, który poprowadził shihan A. Drewniak. Ido-geiko i techniki w wyskoku w ciemnościach, stan koncentracji i skupienia, zgodne kiai ćwiczących – to wszystko sprawiło, że trening ten pozostawił niezapomniane wrażenie na uczestnikach.

W przedostatni dzień obozu odbyła się część sprawnościowo-wytrzymałościowa i techniczna egzaminu na stopnie wtajemniczenia dan i kyu. Egzamin prowadził shihan K. Gorai a pomagali mu shihan A. Drewniak i sensei A. Hovhanisian. Choć zdających było wielu nie było wątpliwości, że egzaminujący widzą wszelkie niedociągnięcia, braki czy pomyłki. Osoby, które nie uczestniczyły w egzaminie ćwiczyły iken z shihan Dadzibugiem.

Na ostatnim treningu po 90 minutach walk, które stanowiły część egzaminu, wręczone zostały certyfikaty na Kyu oraz zaświadczenia o zdaniu egzaminu na Dan. Wśród osób, które je otrzymały znaleźli się zawodnicy Sosnowieckiego Klubu Karate: Kamila Żurek i Przemysław Faryna stali się posiadaczami czarnych pasów, a Jarosław Pieszka zdał egzamin na 1 kyu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy plakat-kalendarz ze wspólnym zdjęciem oraz CD z kilkuset zdjęciami z obozu.

Letnia Akademia Karate trwała od 23 czerwca do 27 sierpnia 2009 roku. W tym czasie odbyło się 45 treningów, z których skorzystało sto osiemdziesiąt osób. Wakacyjne zajęcia odbywały się z podziałem na wiek dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki w siedzibie klubu oraz w każdą środę lipca w Hali Sportowej „Żeromskiego”.
Letnie treningi obejmowały naukę kihon, kata, kumite, samoobrony oraz taktyki walki.

Część uczestników wzięła udział w obozach rekreacyjno-sportowych zorganizowanych przez klub w nadmorskich Sianożętach. Pierwszy odbył się tuż po zakończeniu roku szkolnego, drugi pod koniec lipca.  Oba obozy można zaliczyć do udanych, gdyż ich uczestnicy wrócili wypoczęci, zadowoleni oraz mieli możliwość podniesienia swoich umiejętności i podwyższenia stopni wtajemniczenia.

Na zakończenie Letniej Akademii odbyły się wycieczki w góry oraz wspólne grilowanie w siedzibie klubu.

Dodaj komentarz